КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «3-Я МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ»
м. Полтава, пл. Слави, 2 телефон реєстратури 51-20-88, +380675214930, +380992161127

Чи варто робити щеплення ?

Чи варто робити щеплення ?

Що таке щеплення/вакцинація ?

Вакцина — це біологічний препарат, що покращує стійкість до певної інфекції. Вакцина нагадує збудника хвороби, і навчає імунну систему його впізнати, знешкодити і запам’ятати. Часто вакцини роблять з ослаблених чи вбитих вірусів та бактерій, їх токсинів чи білків, а також речовин, що покращують імунну відповідь.

Яка користь від щеплень ?

Утворений вакцинацією імунітет зупиняє розвиток  хвороби, або полегшує її перебіг та запобігає поширенню інфекції. Коли в суспільстві вакциновано 90% чи більше, то формується так званий колективний імунітет — здатність зупиняти поширення інфекції. Колективний імунітет захищає немовлят, невакцинованих людей чи осіб із ослабленою імунною системою.

Як діє колективний імунітет ?

На сьогодні існують вакцини від 26 хвороб, і розробляють нові.

Щороку вакцинація рятує від смерті 2-3 мільйони, від ускладнень — понад 700 000 дітей, і могло бути врятовано на 1.5 мільйони більше.

Півтора сторіччя імунізації від віспи остаточно викорінили цю хворобу в 1980 році.

Вакцинація дозволяє скоротити вжиток антибіотиків і тим самим запобігає розвитку множинної стійкості до них у бактерій. Стійкість до антибіотиків — це нова і дуже небезпечна проблема охорони здоров’я. Коли бактерія стійка до кількох антибіотиків, її дуже складно здолати.

З давніх часів в Азії і на Близькому Сході практикували варіоляцію — штучне зараження заради набуття стійкості до хвороби.

На початку 18 сторіччя техніку варіоляції описала, випробувала на своїх дітях і намагалась поширити в Англії дружина британського посла в Туреччині Леді Мері Монтаґю. Але її не почули.

Через 90 років інший англієць, Едвард Дженнер, винайшов вакцинацію — зараження людей віспою корів. Після цього їх не вражала віспа ані корів, ані людей.  І саме слова “вакцина” походить від латинського слова “корова”. А в середині 19 ст. вакцинація від віспи стала в Британії обов’язковою. Гроші ніхто на цьому не заробляв. Просто хотіли, щоби гинуло менше людей.

Чи може здоровий спосіб життя запобігти хворобам ?

Бути здоровим і берегти себе це правильно. Але є хвороби, що завжди виграють у перегонах навіть із найсильнішим організмом, якщо той їх раніше не “зустрічав”. А від першої зустрічі із хворобою до хорошої імунної відповіді на неї може минути до кількох тижнів. Чому краще спинити інфекцію на вході?

  • Бо в патогенів є зброя — так звані фактори патогенності. Це токсини, що миттєво отруюють тіло, або стінки бактерій, та змушують нас палати жаром. І рахунок іде на дні чи години. Так діють збудники правцю, дифтерії, кашлюку.
  • Є збудники, що вражають численні клітини і що довше вони безкарно поширюються тілом, то більшої шкоди завдають. Так діє вірус грипу.
  • Деякі збудники завдають незворотних ударів по здоров’ю. Наприклад, поліовірус вражає нервову систему і може паралізувати на все життя. Віруси папіломи чи гепатиту можуть згодом викликати рак.

Моя дитина росте в селі і бавиться з тваринами. Це ж і є вакцинація?

Бруд — це прекрасно, якщо мова іде про маленьких дітей. Бо саме із різного побутового бруду імунна система вивчає світ і тренується відрізняти своє від чужого. Діти, що бавилися з дитинства з котами чи росли на фермі, мали достовірно менше алергій чи астми.

Нестерильне дитинство — запорука адекватності імунної системи.

Але щоб миттєво спинити дифтерію чи кір, наприклад,  імунній системі треба тренуватись саме на дифтерії чи корі. Лише вакцинація сформує специфічну та сильну імунну відповідь до небезпечних інфекційних хвороб.

Чи треба дорослим робити щеплення ?

Так, дорослим людям радять робити такі щеплення *:

  • від правця і дифтерії кожні 10 років;
  • від грипу — щозими;
  • від вітрянки, якщо не хворіли раніше;
  • від гепатитів А та В групам ризику;
  • від папіломавірусу жінкам до 26 і чоловікам до 21 року. Якщо вам вже більше, порадьтесь із лікарем — це все ще може бути актуально.
  • від кліщового енцефаліту;
  • від свинки, кору та краснухи.

Всі прищеплені від туберкульозу, а він є. Чому ?

Вакцина БЦЖ є ефективною для захисту дітей від розсіяних форм туберкульозу. Але вона є неефективною у боротьбі із поширенням туберкульозу легень у дорослих. Наразі випробовують кілька вакцин, що її замінять.

Найкращий спосіб боротьби із туберкульозом — не займатись самолікуванням кашлю чи тривалої слабкості, і звертатись до лікаря. Сучасні лікарські препарати зупинять розвиток хвороби та її передачу іншим людям. А самолікування може призвести до розвитку в туберкульозної палички  множинної стійкості до антибіотиків. І тоді її здолати буде дуже важко.

Іншою причиною сучасного поширення туберкульозу і смертності від нього є ВІЛ/СНІД. Бо люди із ослабленою імунною системою не можуть впоратися із інфекцією. Тому носіям ВІЛ прописують протитуберкульозні препарати.

Як правильно і безпечно пройти вакцинацію ?

Щеплення слід робити, коли ви цілком здорові від інфекційних хвороб. Слід проконсультуватись із лікарем щодо наявності алергій. Якщо з життєвого досвіду це ще невідомо, і є бажання перестрахуватись, можна здати кров і перевірити алергію до деяких допоміжних компонентів вакцин: желатину, білку яйця, дріжджів.

Варто також дотримуватись календаря щеплень — тоді імунна відповідь буде розвиватися у повній мірі. В разі поганого самопочуття слід  негайно звернутись до лікаря.

Які можуть бути негативні наслідки вакцинації ?

Якщо вакцину допущено до використання, значить, її безпечність підтверджено клінічно, а ввезення в Україну і сертифікація відбулися відповідно до законодавства. Це справедливо для вакцин будь-якого походження. Тим не менше, 80% світового ринку вакцин належить п’яти міжнародним компаніям, і вони, як відомі бренди, сприймаються нами лояльніше.

Але як будь-які ліки, вакцини можуть мати побічні ефекти, пов’язані із індивідуальною чутливістю: алергії, набряки місця уколу та лімфовузлів, підвищення температури, запаморочення. 

Алергія на щеплення, якщо вона є, проявляється протягом перших хвилин після уколу. В маніпуляційному кабінеті завжди напоготові набір першої допомоги при алергічному нападі — так званому анафілактичному шоку.

Випадки ушкодження мозку чи інші страшні речі трапляються в одному випадку на мільйон або рідше, і тому їх не можна достовірно пов’язати із вакцинацією.

Автори матеріалу восени зробили щеплення від дифтерії, правця і кашлюку, грипу та не шкодують про це.

Похожие статьи

Робота 01-03.01.202... ВИХІДНІ  ДНІ   !!!
Номера операт... З метою покращення якості медичного обслуговування населення, у реєстратурі комунального підприємства «3-я міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» діє номер оператора мобільного зв’язку КиївСтар № 0675214930 та
Коронавірус: ... Коронавірус — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Коронавірус є зоонозною інфекцією за походженням.  Класифікація Існує кілька різновидів коронавірусу, що
Міжнародний д... Сьогодні, 6 серпня, у багатьох країнах, у тому числі в Україні відзначають Міжнародний день «Лікарі світу за мир». Відзначення Міжнародного дня «Лікарі світу за мир» є наразі
Защитите себя...    
Чи варто роби... Чи варто робити щеплення ? Що таке щеплення/вакцинація ? Вакцина — це біологічний препарат, що покращує стійкість до певної інфекції. Вакцина нагадує збудника хвороби, і навчає імунну
Які зміни чек... У 2020 році медичні заклади усіх рівнів перейдуть на модель фінансування Національної служби здоров’я згідно з Законом «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».  До програми медичних гарантій
Шукаємо волон... Небайдужих прохаємо перейти за посиланням https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQWnRsdOSKb9XuToSt_4BBhLGsNnFWy22jHFxfYmLibU44gA/viewform
Оперативні по... У зв’язку з необхідністю щоденного поширення серед населення Полтавської області об’єктивних, правдивих та оперативних повідомлень щодо ситуації з COVID-19 та уникнення фейкової інформації, використовуйте Ютуб канал Кабінету
БЕЗПЕКА ЛЮДИН... Poster